Vergi Kaybı Yaşatan Google’a Türkiye’den Ceza

Vergi Kaybı Yaşatan Google'a Türkiye'den Ceza 2

Google, Türkiye’deki reklam satışlarının faturalarını İrlanda’dan kestiği ve vergi kaybına sebep olduğu gerekçesiyle Maliye Bakanlığı tarafından 300 milyon TL ceza kesildi.

 

Maliye Bakanlığı’nda Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri,  Google’a yaptıkları rutin vergi kontrolleri sırasında herkesi şoka uğratacak bazı detaylar ile karşılaştılar. Yapılan kontrollerde Google’ın internet reklamcılığı faaliyetlerini İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da yer alan ofisde gerçekleştirmesine rağmen Türkiye müşterilerine kestiği satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve Türkiye’yi  ciddi bir biçimde vergi kaybına uğrattığı açık açık tespit edildi. Başkanlık ekipleri Bakanlık aracılığı ile Google Türkiye Ofisine 300 milyon TL ceza kesti.

Üstelik sadece Google değil Apple, Microsoft ve Twitter gibi ABD merkezli bir çok kuruluş vergiden kaçınmak amacıyla ABD dışındaki ticari faaliyetlerini İrlanda’da kurdukları şirketleri üzerinden yürüttükleri iddia ediliyor. Vergi savaşlarının yaşandığı Avrupa Birliği ve ABD arasında, ciddi çekişmelerin sahne olduğuna dair haberler uluslararası basında zaman zaman gündem oluyor. Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren malum şirketlerin ofisleri ciddi ticari boyuttaki  organizasyonları bulunmasına rağmen Türkiye’den elde ettikleri tüm gelirleri İrlanda’ya taşıdıkları artık biliniyor.

Google Türkiye’de 2006’dan beri Faaliyet Gösteriyor !
Google Türkiye Ofisi 2006’dan beri  faatliyette ve 2014’den bu yana Youtube üzerinden de reklam geliri sağlıyor. Bu konu ne zaman ve nasıl çözülür bilemeyiz ama en sevdiğimiz şirketler bile bazen dengeleri sarsabiliyor para kaçırabiliyorlar.

Siz Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

2 yorum

  1. Normalde bizim adımıza vergi ödüyor mu Google. AdSense’den para kazanıyoruz ama vergi ödemiyoruz biz. Google bunu otomatik olarak bizim adımıza yapıyor mu. Ya da bizim bu kazançlar sonucunda vergi ödememiz gerekiyor mu ?

    1. Valla milyon dolarlık şirketlerin ben devletleri bırak ülkedeki farklı şeylere dahi vergi ödediğini sanmıyorum. 🙂 O yüzden vergi ödenecence zaten sistemde yazar bu kadar ödeyeceksin diye…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir