Uyku Bozukluğu Nedir ?

Uyku Bozukluğu Nedir ? 3

Uyku Bozukluğu Nedir?

Uyku, günlük hayatta bireylerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolamak için gerçekleştirdiği bir süreçtir. Sorunsuz bir uykunun yanı sıra bazı kişilerde uyku bozukluğu adında bir problem ortaya çıkabilir. Uyku bozukluğunu birkaç dalda incelemek mümkün olmaktadır. Fakat başlıca uyku bozukluğu şikayetleri geceleyin uyku sürecinden sıklıkla uyanmak ya da tüm gece yatakta dönerek bir türlü uyuyamamaktır. Bu ve bunun gibi başlıca sorunlar kişiyi uykusundan büyük oranda alıkoymaktadır. Ayrıca günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyerek kişiyi hayata karşı negatif hale getirmektedir.

Uyku Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir ?

Uyku bozukluklarının nedenleri arasında birçok etken bulunur. Bunları biyolojik ve psikolojik olarak ayırabiliriz. Biyolojik nedenleri; kişinin kullandığı ilaçlar, ağır antibiyotikler ve benzeri kimyasallar kişinin uykusunda bozukluklara büyük oranda yol açmaktadır. Psikolojik nedenlerinin başında kişinin yaşamı gelir. Kişinin depresyon vb. psikolojik bozukluklara sahip olması uyku bozukluğunu etkileyen önemli psikolojik etkendir. Ayrıca kişinin solunum organlarındaki sıkıntılar da uyku bozukluğuna sebep olur. Yaşamın olumsuzluğunun kişiyi mutsuz ve depresif bir hale dönüştürmesi, gece uykudaki kişinin sıklıkla uykusunda bölünmeye neden olur. Bu durum kişiyi bir sonraki güne daha da depresif olarak başlatır.

Uyku Bozukluğunun Tedavisi Nedir ?

Uyku bozukluğunun tedavisi nedenine göre değişmektedir. Biyolojik etmenlere sahip kişinin uyku bozukluğu süresince sıklıkla dinlenmesi, vücudunu fazla yormaması gibi etkenlerle uyku bozukluğuna tedavi sağlanabilir.

Psikolojik etmenlerde ise, kişinin depresyonal halinden kurtulmasını sağlayacak sportif hobiler, kişiyi mutsuz ve hüzünlü halden kurtaracak kişilerle aktivite yapması kişiyi bu süreçten kurtarabilir. Günlük yaşantıda fazla yorulmamak, geceleri geç saatlerde uyumamak, düzenli bir uyku sistemi oturtarak kişiyi uyku bozukluğundan kurtarabilmektedir. Ayrıca uykuyu sürdürdüğünüz mekanın rahatlığı ve ferahlığı da uykunuzu etkilemektedir. Uyku bozukluğu olan kişilerin rahat bir yatak ve ferah bir ortamda daha rahat uyudukları saptanmakla birlikte uzmanlarca yatılan yerin rahatlığı ve ferahlığı konusunda uyarılar gelmiştir.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir