Ülkelerin Bilmediğiniz İlginç Gelenekleri

Her ülkenin, birbirinden farklı geleneği bulunuyor. Bu gelenekler, o ülkede yaşayanlar için oldukça normal karşılansa da; ilk kez görenler ve duyanlar için bir hayli ilginç olabiliyor. Yurtdışı seyahatlerine gitsek de gitmesek de, hepimiz bu ilginç gelenekleri merak ederiz. Peki, ülkelerin bilmediğiniz ilginç gelenekleri nelerdir? Bu yerel kültürlere karşı nasıl saygılı olabiliriz? Yoksa farkına bile varmadan kültüre aykırı bir harekette bulunabilir miyiz?

1.Hindistan’daki İlginç Gelenekler

Hindistan’da her iki el, kendine has özel işlevler bulundurur. Yani yemek yerken sağ el kullanılmalıdır. Sol elle yemek yendiği zaman genellikle ters bakışlarla karşılaşılabilir. Çünkü Hindistan’a göre sol el, tuvalette kendini temizlemek için kullandığın elindir. Aynı zamanda, sağ elle yemek yedikleri zaman; yediklerinin tadının daha güzel geldiğine inanırlar.

2.Bulgaristan’daki İlginç Gelenekler

Bulgaristan’daki bu gelenek, evet ya da hayır demek konusunda yaptığınız mimikleri unutturuyor. Bu mimikler, Bulgaristan’da apayrı bir anlam kazanıyor. Ülkede evet demek için kafanızı sola ve sağa sallamalısınız. Hayır demek için de başınızı aşağı ve yukarı doğru sallamalısınız. Bu hareketler dışında farklı bir şey yaparsanız yanlış anlaşılırsınız.

3.Japonya’daki İlginç Gelenekler

Japonya’da biri eve davet edildiği zaman, misafir eve girdiği anda ayakkabılarını kapının girişine bırakmalıdır. Burada ilginç olan ise, evin hemen girişine ayakkabı bırakmanın bir onur ve saygı olarak görülmesidir. Bu davranış, ev sahibine karşı saygı duyulduğunu gösterir. Ancak aynı zamanda, çıplak ayakla misafir olarak gezmek saygısızlık olarak bilinir. Merak etmeyin, çorapla gezmenizde herhangi bir sakınca yok!

4.Fransa’daki İlginç Gelenekler

Fransa’da öpüşmek için kaç kere eğilmek gerekiyor? Fransa’nın bazı bölgelerinde; kadınların da erkekler de merhabalaşırken ve vedalaşırken birbirlerinin yanaklarından öpüyor. İnsanların birbirlerini yanaklarından öpmeleri, onlar için normal görülüyor. Hatta bu insanlar, birbirleriyle ilk defa karşılaşmış olsa bile…

5.İsrail’deki İlginç Gelenekler

İsrail’deki Musevi geleneklerine göre, düğünlerde cam parçalarıyla dolu olan bir beze basma geleneği vardır. Törende cam kırmak ve cama basmak; hayattaki üzüntünün yok olacağını sembolize ediyor. Aynı zamanda, mutluluğun da hayat boyu var olması adına bu süreçte dilekler dileniyor.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir