Türkiye’de İlk Telefonu Hangi Şirket Üretti?

Türkiye’de İlk Telefonu Hangi Şirket Üretti?

Cep telefonları hayatın neredeyse vazgeçilmez bir unsuru oldu. Artık hemen hemen her insanın en az bir cep telefonu bulunmakta. Her geçen gün yeni modeller üreten firmalar telefon kullanmayı daha da özendirmekte ve globalleşen dünyada insanların tek bir telefondan bütün işlerini halledebilecek teknolojiyi sunmaktadır. Telefonlar elbette bu standartlara gelene kadar epey yol kat etti. Bugün çoğu insanın hatırlamayacağı sadece genel kültür olarak hafızalarda yer edinen ilk telefonlar, bugünkü görünümünden bir hayli uzaktır.

Türkiye’de İlk Telefon

İlk telefon Amerika’da 1800’lü yılların ortalarında kullanılmaya başlanmış ve Türkiye’ye gelişi ise 1908 yılında Osmanlı döneminde olmuştur. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 yılında hizmete açılmıştır. İlk otomatik telefon santralinde Atatürk’ün emri ile 1926 yılında Cumhuriyet döneminde Ankara’da açılıyor. Uluslararası ilk telefon santrali ise Tahtakale’de açıldı ancak bu santralin diğer ülkelerle bağlantısı 1985 yılında oldu. Ankara bağlantısıyla Rusya’ya, Diyarbakır bağlantısıyla Irak, Edirne bağlantısıyla Bulgaristan ve İzmir bağlantısıylaysa Yunanistan’a telefon görüşmeleri sağlanmıştır. Daha sonra ise 1994 yılında Türkiye’nin ilk santrali uzaya gönderildikten sonra haberleşmeler bu yolla yapıldı.

İlk Telefon Şirketi

Türkiye’de 23 Şubat 1994 senesinde, ilk cep telefonu görüşmesi yapıldı. Bu görüşme dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakanı Tansu Çiller arasında gerçekleşmiştir. Türkiye’nin ilk GSM operatörü ise aynı yılın Mart ayında üretime başlayan Turkcell olmuştur. Türkiye’de ilk telefon modeli Motorola şirketine aittir. Büyüklüğü 1 litrelik su şişesi uzunluğunda olduğu için kullanan insanlar yanında çanta taşırlardı. Ardından Ericsson ve Nokia gibi şirketler ürettikleri telefonlarla Türkiye pazarında kendilerine önemli bir yer edindiler. Türkiye’nin tamamen ilk yerli üretim telefonu ise Vestel adlı şirket tarafından yapıldı. Telefon Vestel 3 adıyla Manisa’da yapılmıştır. Bu telefon yazılımı ve markasıyla Türkiye’nin ilk akıllı yerli üretim telefonu olmuş ve yerli üretimi teşvik etmiştir.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir