Telefon Kimin İcadı ?

Telefon Kimin İcadı ? 1

Elimizde düşürmediğimiz, koskoca firmaların geliştirdiği, teknolojiyi içinden barındıran bu telefonlar nereden geldi ? Kimin icadı bunlar ?

Telefon Kimin İcadıdır?

 

İletişim tüm canlılar için yaşamsal bir ihtiyaç olmasa da psikolojik açıdan bir ihtiyaçtır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için asırlardır çeşitli yöntemler denemişler ve bazılarında başarılı olurken bazılarında başarıya ulaşamamışlardır. Uygulanan ve başarılı olan bu yöntemler genelde iletişim için çok uzun sürmüş ya da karşıdaki kişiye iletilememiştir. İletişim sağlamak için kullanılan ilk çalışma ilk insanların kullandığı ateş veya parıldayan aynalar ile haberleşmek olmuştur. Daha sonra zamanla insan beyni gelişmiş dolayısıyla teknolojide gelişmeye başlamıştır. Teknolojinin gelişimi ise iletişim araçları ile sağlanmış ve yayılmıştır. İlk önce “karşıdan yazma” anlamında olan telgraf zamanla da telefon icat edilmiştir. Peki, şimdilerde hiç kimsenin elinden eksik olmayan telefon kimin icadıdır?

 

Graham Bell

1876’da Alexander Graham Bell iletişimi ilk kez teller yolu ile iletmeyi amaçlayan telefonu icat etmiştir. Telefonun çalışma ilkesi ise Graham Bell in sağırlarla ilgili olan çalışmaları aracılığı ile ortaya çıkmıştır. Temel ilke havada yayılan seslerin titreşimleri ile elektrik akımının konuşmaya ve dinleyene iletilmesidir. Bu düzeneğe “armonik telgraf” denmektedir. Türkiye’ye ise telefon 1908 yılında gelmiştir.1911 yılında ise Kadıköy ve civarında santraller açılmıştır. Daha sonra zamanla bütün şehirlere yayılmıştır. Graham Bell in icat etmiş olduğu telefon ilk başlarda çok ağır ve çok az kişide bulunurken zamanımızda küçük boyutlara ve hafif hacimlere inmiş, herkesin cebinde olmaya başlamıştır. Ayrıca eskiden sadece konuşma sağlanırken şimdi telefon aracılığı ile görüntülü sohbetler başlamıştır.

 

Alo!

Her telefonu açışımızda söylemiş olduğumuz ALO kelimesi bir kadının isminin baş harfleridir. Kadının tüm ismi: “Alessandra Lolita Oswaldo” dur. Bu kadın Graham Bell in sevgilisidir. Telefonun başındaki kişi Graham Bell’in sevgilisi olduğu için kadın telefonu açtığında Graham Bell kadının adını söylüyordu. Bu da zamanla Graham Bell i anmak uğruna ALO olarak kısaltıldı ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir