Şarj Ömrünü Uzatmanın Yolları

Şarj Ömrünü Uzatmanın Yolları 2

Bireylerin günlük hayatlarının bir parçası haline gelen telefonların uzun süreli kullanılabilmesi için şarj ömrünün uzatılması gerekir. Sürekli telefonu açık tutan birinin ya da sürekli oyun oynayan birinin telefonu kullanım süresi şarj edilinceye kadar kısa kalmakla birlikte şarj ömrünü uzatma yolları arasında birbirinden farklı birçok yönteme başvurulabilir.

Hafıza Etkisi

Telefonların belirli bir donanım üzerinden yaratılıyor oluşu bir süre sonra kendi beyinleri ile hareket etmelerine neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir kişi telefonunu sürekli olarak %25’e geldiğinde şarja takıp %75’e geldiğinde şarjdan alıyor ise telefon arada kalan %50’lik bir konumda kendini çalıştırmaya devam eder. Diğer alanların kullanımını yapamayan cep telefonu böylelikle kendini %25’e geldiğinde kapatma yoluna gider ve %75’e geldiğinde ise daha fazla şarj dolumu yapmaz. Bu nedenle cihazın tam dolum ile doldurulması ve %5’den önce şarja takılmaması gerekir.

Telefonu Uzun Süre Şarjda Tutmamak

Telefon şarjda iken %100 dolum sağlandığı halde şarjda kalmasını sağlamak pil ömrünün kısalmasına neden olur. Akıllı cihazlarda yer alan sistemde telefon tam dolum yaptığı esnada kendisine gelen elektrik akımını durdurucu bir görev görür. Ancak bu durum kısa vadede kullanıcıya bir sorun çıkarmasa da uzun vadede telefonun pil ömrünün zayıflamasına, en nihayetinde ise kullanıcının batarya sorunu ile karşılaşmasına neden olacak ve telefonun kullanım ömrü kısalacaktır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir