Otomatizm Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Otomatizm Nedir?

Otomatizm, kökü Fransızca diline bağlıdır. Otomatizm ise bir alete otomatik olarak işleyiş kazandırmak için gerekli işlemleri yapmak anlamına gelmektedir. Öğrenmenin geneli bireyin bilinçli yahut bilinçsiz tutumları dışında ki yaptığı durumu oluşturur. Otomatizm kelimesinin eş anlamlısı Öz Devinimdir. Sağlık açısından tanımlayabileceğimiz bilincin zihni kontrol edememesidir.

Otomatizm Belirtileri Nelerdir?

Birey yaptığı aktiviteleri bilinçsiz yapar ve bilinçsiz yapılan hiçbir duruma açıklık getiremez. Ani bir durum olmakla birlikte bir kaç dakika sürer. Otomatizm iradenin dışında yapılan aktiviteler olduğu için bunlara uyku da iken gezmek yani uyurgezerlik bu duruma dahildir.

Otomatizm Neden Oluşur?

Otomatizm bireylerin sık karşı karşıya kalmadıkları bir durumdur. Bu rahatsızlık daha çok uyuşturucu, alkol zehirlenmelerinde, hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü sırasında olur.

Otomatizm kelimesi Descartes’ın biyolojik mekanizma olan vitalizm, animizme karşı olmak için kullanılırdı. Bu durum insanın bedenini bir makine olduğunu ve insan bedenini ihmal eden otomatik bir mekanizme olduğunu savunurdu. Günümüz çağında insanın bitkisel hayatında değil kas hareket durumlarında ve zihnimizin de bunda payı olduğu söylenir. Otomatizm zihinde oluşan bütün kontrolleri yok eden bir mekanizmadır.

Otomatizm sağlık yönünden değil de sanat yönünden bakılacak olursa yine aynı düşünce biçimine varılmaktadır. Sanat dalında otomatizm hiçbir estetik açıya bağlı kalmadan yahut beyin denetlenmeyen, kurallara ve kaidelere bağlı kalmadan, bilinçsizce yapılan çalışmalardır.

Genel Kültür Açısından Otomatizm

Genel kültür açısında bilinmesi gerekirse Otomatizm Fransızca kökenlidir ve Fransızca da Automatismdir. Otomatizm Gerçeküstülük, Benlik durumu ve sanat dalının önde gelen isim Stanley Hayter olarak bilinir. Gerçeküstülük durumu bilinçdışı üretimdir. Benlik, hasta birey kendi dışında gelişen durumları olmuş gibi görmesidir. Stanley Hayter ise sanatçılar arasında zor görülen bir duruma yani otomatizme sahip olup bu hastalığı onun yükselmesine neden olmuştur.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir