Nano Teknoloji Hangi Alanlarda Kullanılıyor ?

Nano Teknoloji Hangi Alanlarda Kullanılıyor? 2

Nanoteknoloji atomların moleküllerin en küçük birimlerini ifade eden ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üzerine atom koyarak yeni madde oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içerir. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir ya da kopyalanabilir ise atomlar hareket ettirilebilir. Böylece birçok farklı madde oluşumu sağlanabilmektedir. Bu düşünce ile günümüzde nanoteknolojiye olan ilgiyi arttırmak ile birlikte bu alanda yapılan çalışmaları da hızlandırmaktadır. Birçok alanda sınırlar kaldırılabilir kömür gibi bir maddenin moleküllerinin değiştirilmesi ile elmas elde edilebilmektedir. Bu süreçte aklımıza gelen soru nano teknoloji hangi alanlarda kullanılıyor?

Nanoteknolojinin kullanım alanı oldukça geniştir ve halende genişletilmektedir. Günümüzde en çok Fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, malzeme bilimi, elektronik gibi alanların kullanımının yanı sıra tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkân sağlamaktadır. Gelişmekte olan bir teknoloji olup kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek adına çok daha geniş yelpazelere yayılacaktır. Bu teknoloji ile üretilebilecek birçok mikroskobik aygıtlar belki de gelecekte damarlarımızda dolaşacak ve birer tıp uzmanı gibi tedavi yapacaktır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilmektedir.

Nano Teknolojinin Yararları

Daha az maliyet ve daha fazla üretim sağlanabilmektedir. Yaşam kalitesini arttırılmasında önemli bir etkendir. Daha güvenilir bir yaşam sunmaktadır. Maliyet ve zaman kaybını en az seviyeye indirir.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir