Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? 1

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Daha çok denize girdiğiniz zaman veya banyo yaparken sıkça karşılaşılan bir durum olan kulağa su kaçması, müdahale edilmediği zaman oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Su, içinde bulunduğu element sayesinde tutunma özelliğine sahip bir maddedir. Bu sebeple, kulağakaçan su kulağın iç yüzeyine tutunarak kulak içinde kalmaktadır. Yer çekimi etkisi ile de dışarı çıkamamaktadır. Eğer sağlıklı bir kulağa sahipseniz; kulağınıza temiz suyun kaçması çok önemli bir sorun olmasa da, yapısal sorunları olan bir kulak içine kaçan suyun olumsuz etkileri görülebilir. Fakat her ne olursa olsun hayata sağlıklı bir şekilde devam etmek için kulağakaçan suyu mutlaka çıkarılması gerekmektedir.

Kulağa Su Kaçmasının Zararları

Kulağa su kaçması sonrası kişilerde oluşabilecek zararları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Soğuk suyun kulağa kaçması baş dönmesi ve vücut dengesinin sağlanamamasına sebep olabilir. Kulağakaçan sıcak su ise kulak bundan tahrip olabilir.

Kimyasal bir madde içeren suyun kulağa kaçması ise kulaktaki salgı tabakasının zarar görmesine neden olur.

Kulağında cerrahi bir operasyon geçirmiş olan kişilerin kulağına su kaçması enfeksiyonlara sebep olabilir.

Ayrıca kulağakaçan suyun kulak çöpü ile çıkartılmaya çalışılması, kulakta iltihap oluşumunu arttırabilir. Çünkü bakteriler için kolay üreme ortamı kulağa su kaçması ile sağlanmış olur.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa su kaçtığı zaman yapılan ilk işlemlerden birisi muhakkak ki kafayı sallamak ve elin bileği ile kafaya hızlıca vurmaktır. Örneğin, sol kulağınıza su kaçtı ise başınızı sola doğru eğin ve sağ ayağınızı kaldırarak tek ayaküstünde hem zıplayın ve kafa sallayın hem de kafanızın sol tarafına hafiften ara sıra vurun ki su kolaylıkla kulağınızdan çıksın. Bu şekilde, su kaçan kulak tarafına doğru kafayı sallayarak suyun yer çekimi kuvveti ile kolaylıkla yere düşmesini sağlayabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kafa sallama ile kafaya hafif vurma işinin koordineli bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü kafa sallamak, suyun yapıştığı yerden hareket etmesini sağlarken; kafaya hafifi vurmak da kulağın içindeki suyun dışarı doğru kaymasına sebep olabilecektir.

Kulağakaçan suyu çıkarmak için kullanılan bir diğer yöntem ise yastığın üzerine su kaçan kulağı koyarak uzanmaktır. Bu sayede su, yer çekimi etkisi ile aşağı düşecektir.

Elinizi düz tutup, avuç içinizi suyun tıkadığı kulağınıza dayayarak bastırıp çekerseniz kulaktaki su basıncın etkisi ile dışa doğru hareket edecektir. Bu yapılan işlem kulakta vakum etkisi yaratacaktır. Eğer bu doğal yöntemler çözüm olmazsa, eczanelerde satılan kulak damlaları ile kulağakaçan suyu kolaylıkla yok edebilirsiniz. Bu damlalar suyu akışkan hale getirerek kulaktan çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir