Karadeniz Usulü Laz Böreği Tarifi

Karadeniz Usulü Laz Böreği Tarifi 1

Karadeniz Usulü Laz Böreği Tarifi

Karadeniz, birbirinden güzel insanları, yemek çeşitleri ve muhteşem manzarasıyla her zaman insanların kalbini fethetmeyi başarabilmiştir. Öyle bir lezzet vardır ki bu yöreye ait bugüne kadar gördükleriniz içinde en güzeli. Bahsedilen lezzet Karadeniz usulü laz böreğidir. Karadeniz’in simgesi haline gelen akıllarda hemen çağrışım yapan bu lezzet yapılış itibariyle de oldukça kolay bir tarif sunmaktadır. Öncelikle gerekli olan iki ana malzeme vardır. Bunlardan ilki 20 adet hazır baklava yufkası ve diğeri de 200 gramlık tereyağıdır. Bunlar temel malzemelerdir bu noktada tereyağı çok önemlidir. Çünkü laz böreğini çıtır hale getiren tereyağıdır. Belirtilen hususlara dikkat ederseniz başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.


Kolay Tarif Eşsiz Lezzet

Ana malzemeleri temin ettikten sonra muhallebisi için 5 su bardağı süt, 2 adet yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 3 yemek kaşığı toz şeker, ¼ çay kaşığı karabiber ekledikten sonra şerbeti için ise 1,5 su bardağı toz şeker, 1,5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı limon suyu hazırlamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta pişirme esnasında yanık oluşumunu engellemek için süt köpüklerinin temizlendiğinden emin olunmasıdır. Bunu kesinlikle yapınız aksi bir durumda olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Neticede kimse yanık tadı olan bir ürünü tüketmek istemez. Karadeniz usulüyle hazırlanan Laz böreği damak tadınıza uygun bir lezzet sunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbetini hazırladıktan sonraya soğumaya bırakmanız gerekmektedir. Muhallebisini ise ocakta koyu bir kıvam elde edene kadar pişirin. Ocaktan aldığınızda bir mikser yardımıyla iyi karıştırın ki kötü bir görüntü elde etmeyin. Büyük boy fırın tepsinizi tereyağı ile yağladıktan sonra bir adet yufkayı tepsiye serin. Bundan sonra yapılması gereken 10 adet yufkayı taban elde etmek amacıyla yağlayıp üst üste koyun. Buraya dikkat hazırladığınız muhallebi katların arasına bir kaşık yardımıyla sürülmelidir. Ancak tek tarafta toplanmasına engel olmak için kaşıkla dağıtmayı unutmayınız.

Oluşturulan krema üzerine kalan yufkadan serilip yufkaların tamamının arası yağlanmalıdır. Genel olarak hazırladığınız tepsideki yufkaları bir bıçak yardımıyla kare dilimlere ayırabilirsiniz. Önceden hazırladığınız fırında ki fırın 180 derece olmalıdır. Bunun üzerine çıkıldığında yanıklara altında bir ısı ise pişmemesine neden olacaktır. Fırında yaklaşık olarak 40 dakika beklettikten sonra Karadeniz usulü Laz böreğiniz hazır hale gelecektir. Son olarak çıkar çıkmaz daha önceden hazırlamış olduğunuz soğuk şerbeti üzerine gezdirin ve servisinizi gerçekleştirin. Servis sırasında fıstık, fındık vb. isteğinize göre süsleyebilirsiniz.

 

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir