Kan Toplanması İçin Yapılması Gerekenler ?

Kan Toplanması Nasıl Geçer? 1

Kan Toplanması Nasıl Geçer?

Kan toplanma sorunu genel olarak deri yüzey kısmında meydana gelen ve kan damarlarında oluşan bir durumdur. Cildin hemen üst noktasında ve derinin hemen altında küçük bir çıkıntı şeklinde görünen bu kan toplanması ağrı da verir. Aynı zamanda renk olarak koyu bir kırmızı ya da kahverengi gibi bir görüntü alır. Kan toplanması birçok değişik neden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kimyasal maddelerin etkisi, haşlanma ya da özellikle derinin sıkışma sorunu oldukça sık neden olmaktadır. Ayrıca viral enfeksiyonlar, bir takım alerjenler ve cilt üzerindeki mantar sorunları da yine kan toplanmasına neden olan etkilerdendir.

Kan toplanması kişiye oldukça acı verebilir. Bu durum oluştuğu zaman kişinin kesinlikle bunun patlatmaması gerekmektedir. Çünkü enfeksiyon riski oldukça yüksektir ve kişi çok çabuk bir biçimde bu etkiye maruz kalabilir. Kan toplanması eğer patlatılmazsa ya da sıkılmaz ise pek fazla büyük bir soruna yol açmaz. Belli bir süre içerisinde de zaten kendi kendine geçer. Ancak bu süreyi kısaltmak için ise bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca bazı bitkiler de yine bu soruna doğrudan olumlu bir etki yapabilmektedir.

Kan Toplanması İçin Çözüm

Bunun için birçok değişik tedaviler bulunmaktadır. Süreyi kısaltarak daha hızlı bir biçimde toplanan kanını azaltılması mümkün olabilir.

Bunun için ilk olarak buz tedavisi hemen uygulanabilir. 10 ya da 15 dakika kadar bir buz tedavisi ile birlikte kan düşük sıcaklıklar içerisinde yayılmaya başlar ve toplanmayı büyük bir oranda azaltır. Bunun belli aralıklar ile ve kısa sürelerle mola vererek birkaç defa yapmak gerekir.

Her derde deva olan sarımsak, kan toplaması için de iyileşme sürecini hızlandırır. Bunun için ise sarımsak yağı belli bir süre ısıtılır ve ardından sorunlu bölgeye yedirilir. Yarım saat gibi bir süre beklendikten sonra da soğuk su ile yıkanır. Bu sayede kan toplamasının iyileşmesi daha hızlı bir süreç içerisinde gerçekleşir.

Ayrıca salatalık da yine kan toplamasına olumlu bir katkı vermektedir. Salatalıkları kalın bir dilim halinde kestikten sonra sorunlu bölgeye sürmek sureti ile şişliği, ağrıyı ve enfeksiyonu önlemek mümkündür. Çünkü salatalık cildin bağ dokularını düzene sokarak onları bir arada tutmaya etki yağar.

Kan Toplaması İçin Diğer Yapılması Gerekenler

Bunlar gibi daha birçok değişik tedavi yöntemi kan toplaması için bulunmaktadır. Çay poşeti, aloe vera jel, epson tuzu gibi farklı bitkisel çözümler de yine kan toplamasını azaltmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir