Göğüs Arasındaki Ağrı Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

İki Göğüs Arasındaki Ağrı Nasıl Geçer ? 1

İki Göğüs Arasındaki Ağrı Neden Olur?

Halk arasında sıklıkla karşılaşılan iki göğüs arasında -ortasında ağrı şikayeti çok çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Bu ağrılar hafif bir biçimde hissedilebileceği gibi bazen de şiddetli sancılar halinde kendisini gösterebilmektedir. Ortaya çıkan iki göğüs arası ağrı problemi bireyin yaşamını olumsuz yönden etkileyebilmektedir.

İki göğüs arasında hissedilen ağrı, bireyin paniğe ve endişeye kapılmasına sebebiyet verebilmektedir. Endişenin en önemli sebepleri arasında ise; hissedilen ağrının akciğer ve kalp rahatsızlıkları gibi çok ciddi sağlık problemleri ile alakalı olabilme ihtimalinin olmasıdır.

İki göğüs arasındaki ağrı şikayeti her zaman akciğer ya da kalp hastalıklarına işaret etmeyebilir. Göğüs ortasına alınan bir darbe, soğuk algınlığı ya da kuru öksürük gibi çeşitli sebeplerden dolayı da ağrı problemi ortaya çıkabilmektedir. İki göğüs arasında ortaya çıkan ağrının altında yatan sebebe göre tedavi yöntemi farklılık göstermektedir. Böyle bir ağrının söz konusu olması durumunda kişinin mutlaka uzman bir doktora başvurması oldukça önemlidir.


İki göğüs Arasında Oluşan Ağrının Sebepleri Nelerdir?

İki göğüs arasında ortaya çıkan ağrı probleminin ortaya çıkmasında kimi zaman göğüs kafesinde hissedilen ağrı neden olabilmektedir. Göğüs kafesinde ya da bu bölgedeki herhangi bir eklemde hasar bulunuyor olması neticesinde ağrı problemi ortaya çıkmaktadır. Eklemlerde meydana gelen hasarlar dışında göğüs kaslarında meydana gelen hasarlar da ağrı ve sancının oluşmasına yol açabilmektedir.

Akciğer Hastalıkları

Vücudun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan solunum işlevini yürütmekte olan akciğerlerde meydana gelebilecek olan sağlık sorunları, göğüste ağrı ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Akciğerleri sarmalamış durumda olan zarlarda sıvı birikimi olması durumunda iltihaplanan akciğerlerde soluk alış verişi esnasında sürtünme meydana gelmektedir. Akciğerlerde oluşan bu sürtünme hali göğüste ağrı ve batma hissi oluşmasına yol açabilmektedir.

Kalp Hastalıkları

İki göğüs arasında hissedilen ağrının altında yatan neden kalp hastalıkları kaynaklı olabilir. Göğüs ağrısı kalp krizi esnasında da ortaya çıkan bir sorundur. Böyle bir tablonun söz konusu olması, kalp hastalıklarının mevcudiyetine işaret edebilir. En doğru tetkik ve tanı için bir uzmana başvurulması son derece önemlidir.

Kuru Öksürük ve Soğuk Algınlığı

Her iki göğüs arasında hissedilen ağrının altında, kalp ve akciğer kaynaklı olan ciddi sağlık problemleri yatmayabilir. Soğuk algınlığı ve şiddetli kuru öksürük, zatürre gibi sağlık sorunlarının söz konusu olduğu durumlarda da bu ağrı ortaya çıkabilir.

İki göğüs arasındaki ağrı-sancı şikayeti, akciğer ve kalp gibi çok önemli derecede ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olarak görülebileceği için, göz ardı edilmemesi gereken ve mümkün olan en kısa sürede bir uzman doktora başvurulması gereken sorunlar arasında yerini alır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir