Google Play Store’nin Güvenilirliği Yıkılıyor!

Google Play Store'nin Güvenilirliği Yıkılıyor! 1

Geçtiğimiz süre zarfında “Neo-Nazi” olayıyla başlayan Google Play Store’nin güvenilirliği tartışmaları şimdi de Google Play’de ki bazı uygulamalara botlar ile 5 yıldız vermesi güvenlik zaafları sorularını doğurup akıllarda soru işareti bırakıyor.

Google Play kocaman bir şirket olup her alanda bizlere indirme konusunda hizmet vermesi beraberinde bir çok da eleştiri getiriyor. Google Play’in “Neo-Nazi” polemiğiyle alakalı kullanıcılarını tatmin etmeyecek yanıtlar vermesinin ardında bu konuya dair açıklama yapması da bekleniyor.

Sanal alemde “takipçi kasmak” konusunu herkesin ilgisini çeken bir şeydir. Sebebi ise ya para ya da popülarite getirmesidir. Örnek verecek olursak İnstagram hesabınıza 10.000 takipçi satın alarak günlere dağıtarak 10 bin takipçiniz olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer organik takipçi ise popülariteniz artar ve geliştirirseniz reklamlar sayesinde para da kazanırsınız. Bunun gibi Google Play Store’de de aynı durum ile botlar sayesinde yorum kasılabiliyor. Bu da yorum sayısı kadar popülaritedir. Yorumları görenler uygulamaya güvenip indireceği için bu da para demektir.

Bu durumda bir hacker yaptığı uygulamayı Google Play’e yükleyip, bot ile yorum kasabilir. Google Play aramasında en çok indirilen ve yorum yapılan uygulamalar yer alır. En başta çıkacağı için hacker kardeşimiz yaptığı uygulama sayesinde yüz binlere kadar virüsü ulaştırıp cihazlarını ele geçirebilir. Bu nedenle Google Play Store’nin güvenilirliği konusunda soru işaretleri yerini koruyor. Kullanıcıları Google Play’den açıklama bekliyor…

 

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir