Google Play Store Çalışmıyorsa Bunları Yapınız?

Akıllı telefonların sahip olduğu uygulamaların indirilmesine olanak tanıyan, Google Play Strore, Android cihazlar satın alındığında yüklü haldedir. Ancak bazı durumlarda, Google Play çalışmaz. Android cihazlar için öneli olan, Google Play Store çalışmıyorsa bunları yapınız? konulu makalemizde, basit çözüm önerileri sunacağız. Çoğu zaman basit bir değişiklikle sorun çözülebilmektedir. Saat dilimi değişikliği ile ya da Google Play Store’un güncellenmesi ile sorun çözülebilir. Bu konuda neler yapılabileceğini sizler için araştırdık.

Tarih ve Saat Dilimini Değiştir

Google sunucuları, tarih ve saat ayarı yanlış olduğunda sorun yaşamaktadır. Bu durumda sistem senkronizasyon sorunu yaşamaktadır. Bunun önüne geçmek ise son derece kolaydır. Tarih ve saat ayarına giderek, otomatik tarih ve saat seçeneğini seçiniz. Bazı durumlarda bu seçenekler etkin olduğunda bile sorun yaşanabilir. Bu durumda ise, manuel bir biçimde ayar yapmayı denemekte fayda vardır. Böylelikle, senkronizasyon sorunu ortadan kalkacaktır.

Play Store Ön Belleği Temizle veya Güncelle

Play Store ağır ve düzensiz bir biçimde çalışıyorsa, randıman almak için yapılacak basit bir işlem vardır. Önbelleğe kaydedilmiş verilerin temizlenmesi, sistemi rahatlatacaktır. Bunun için, sistem ayarları> >uygulamalar> Google Play Store> önbelleği temizle> bu işlemin ardından sisteme yük olan veriler silindiğinde Android cihazın ve dolaysıyla Google Play Store’un randımanı artacaktır.

Bunun dışında son sürümü yüklemek yani Play Store’u güncellemek fayda sağlayan bir seçenektir. Güncelleme için, APK dosyasını indirmek gereklidir.

Bir başka yöntem ise, Google Play Store uygulamasını durdurmaktır. Sürekli hata veren Google Play Store, için, önce zorla durdurma işlemi uygulanır, sonra yeniden başlatılır. Bu çoğu durumda, Play Store’daki sorunların çözümünü sağlayan bir yöntemdir.

Güncellemeleri Kaldır ya da Fabrika Ayarlarına Dön

Google Play Store için güncelleme yapmak fayda sağladığı gibi, bazen güncellemeleri geri almak da fayda sağlayabilir. Google Play Store’un son güncellemesinden sonra sorun yaşamaya başladıysanız, güncellemeyi geri almak akıllıca olacaktır. Bunu yapmak için, ayarlar> uygulamalar> Google Play Store> güncellemeleri kaldır, bu işlemden sonra sorun düzelecektir.

– Eskiden kalma yöntemleri denemek de bazen yararlı olabilmektedir. Bilindiği gibi, elektronik eşyaları kapatıp-açmak sistemin toparlanmasını sağlamaktadır. Bu android cihazlar için de geçerlidir. Kapatma tuşuna uzun bastığınızda, karşınıza çıkan yeniden başlat seçeneğine tıklayın. Cihaz yeniden başlayacaktır.

– Fabrika Ayarlarına dönmek, yapılabilecek en kesin yöntemdir. Başka yöntemlerin fayda sağlamadığı durumlarda cihazı, fabrika ayarlarına döndürmek, başka bir deyişle sıfırlamak faydalı olacaktır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir