Elon Musk Kimdir ? Ne Yapar ?

Elon Musk Kimdir?

Musk, 1971 yılında Güney Afrika’nın başkenti olan Pretoria da dünyaya geldi. Kendi imkanları ile yazılım dillerini öğrendi ve henüz 12 yaşında iken bilgisayar oyunu olan Blastar oyunun 500 $ e satarak ilk ticari başarısına erişmiş oldu.

İnsanlığın çözülmesi gerektiği soruları olduğunu düşünen Musk şu üç konu üzerinde yoğunlaşmaya başladı; Uzay, İnternet ve Temiz hava. 96 senesinde yüksek lisansını bırakmış kardeşi ile birlikte organizasyon yapmak için çevrimiçi yayınlama yazılı olan Zip2 projesini başlatmak istiyordu.

1999 senesinde, Compaq’ın AltaVista birimi Musk’un Zip2 sini 307 Milyon Dolar ve 34 Milyon Dolarlık hisse senedi karşılığında satın aldı.

Aynı sene Musk X.com u kurdu. X.com ile aynı büyüklükte açık attırma sistemi Confinity’i satın aldı ve PayPal ı oluşturdu.

2002 senesinde PayPal, eBay tarafından 1.5 Milyar Dolarlık hisse senedi le satın alındı.

SpaceX Projesi Nedir?

Tarihler Haziran 2002’yi gösteriyordu. Musk, Uzay Araştırma Teknolojisi üreteceği SpaceX’i kurdu.  SpaceX, roket teknolojinin durumunu ilerletmeye odaklı roket teknolojilerine yönelik  fırlatma araçları üreten şirkettir. Şirketin fırlatma araçları ise; Falcon 1 ve Falcon 9 ‘dur. İlk uzay aracı ise Dragon ’dur

Musk, insanlığın bilincini korumak için olmasa da, genişletmek için uzayın keşfedilmesinin gerekli olduğunu düşünüyordu. Ona göre çok gezegenli hayat insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlemdi.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir