Çocukların Hiperaktif Olma Nedenleri Nelerdir ? Nasıl Çözülür ?

Çocukların Hiperaktif Olma Nedenleri Nelerdir? 2

Çocuğunuzun hiperaktif olma nedenleri bir çok şeye bağlı olabilmektedir. Bunun iyice araştırılması ve test edilmesi, sebebinin acele edilmeden karar verilmesi gerekmektedir. Hiperaktif olan çocuk aşırı hareketli olur aynı zamanda kendisine zarar veren davranışlarda sergilemeye başlar. Zeka seviyesinde gerilik olmaz sadece dikkat dalgınlığı yaşamaktadırlar. Bu da onların okulda başarısız olmasına sebep olmaktadır.

Çocuğunuzun Hiperaktif Olma Nedenleri

Bu rahatsızlık çocuğunuzun kendi seçimi değildir. Ona baskı yaparak rahatsızlığının giderilmesini sağlayamazsınız. Tiroid hormonlarda sorunlar yaşayan çocuklar genel olarak hiperaktif olma belirtileri göstermektedir. Ayrıca annenin hamilelik döneminde alkol, sigara ve keyif verici madde kullanması da çocukta bu sorunu yaratan etkenler arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda ise çocuklar sonradan hiperaktif olabilmektedir. Anne ve babanın arasındaki sorunlar çocuğun psikolojisini bozarak bu rahatsızlığa itebilmektedir.

Hiperaktif Çocuğun Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Aileler çocuklarını yararlı etkinliklere yönlendirmelidir. Çocuk dikkatini daha faydaları işlere yoğunlaşarak olumsuz hareketlerden uzaklaşmalıdır. Anne ve baba arasındaki ilişki iyi olmalıdır. Sürekli tartışma ortamında kalan çocuğun rahatsızlığı daha da ilerleyecektir. Aile bir arada güze vakit geçirerek çocuğa olumlu mesajlar göndermelidir. Çocuk yaptığı olumsuz bir davranıştan sonra cezalandırılmamalıdır, ona kötü söz söylenmemelidir. Uyku ve yemek düzenine önem verilen çocuklar daha sakin olmaktadır. Arkadaşlarından uzaklaşmamalı, onlarla sürekli vakit geçirerek zararlı davranışlardan uzak tutulmalıdır. İlk başta yapılacak şey her zaman uzman bir doktordan tavsiye almaktır.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir