Bipolar Bozukluk Kimlerde Görülür ? Belirtileri Nelerdir ?

Bipolar Bozukluk Nedir? 2

Günümüzde psikolojik hastalıklar büyük artış göstermiş durumda. Bugün sizlere yaygın bir psikolojik hastalık olan Bipolar Bozukluk (İki Uçlu Bozukluk) nedir, belirtileri nelerdir onlardan bahsedeceğim.

 

 

Bipolar Bozukluk‘da duygu durumu iki zıt duygular arasında dalgalanmalar şeklinde sürdürülür. Yani birden mutsuzken enerjik ve mutlu hissetme ya da mutluyken birden çok mutsuz olma durumudur. Tam anlamıyla tedavisi mümkün değildir.

Bu hastalık tedavi edilmeye başlanmaz ise büyük sorunlara yol açabilir. İlişki ve kariyere zarar verebilir, günlük faaliyetlerinizi yapmanızı engelleyebilir hatta ve hatta intihara kadar yol açabilir. Bipolar Bozukluk hastası kişiler için en kısa sürede tedaviye başlanması gereklidir.

Bipolar Bozukluk genellikle genlerden gelen rahatsızlıktır yani genellikle aileden çocuğa taşınır. Bu rahatsızlığa sahip olmak kimsenin suçu veya hatası değildir. Bu sebepten dolayı kimse Bipolar Bozukluk rahatsızlığı olan birisini suçlamamalıdır. Bu hasta kişinin hastalığını daha da tetikleyip birden aşırı derece de sinirlenmesine sebep olabilir.

Hastalık durumu aşırı sinirlilik, aşırı mutluluk, aşırı enerjik ve hareketlilik, cesaret artışı, ani duygu değişimi, kavga ve tartışma eğilimi, çok konuşkanlık , umursamazlık ve kendini herkesten üstün görme şeklinde sürdürülür.

Bu durumlar hastalığın belirtileridir. Öte yandan bu durumlar hem depresyon hem de Bipolar Bozukluk döneminde görülür. Bu yüzden Bipolar Bozukluk olarak adlandırılır. Halk arasında İki Uçlu Bozukluk denmesinin sebebi de iki durumu da yaşamasıdır.

Erken tedavi bu konudaki en büyük detaydır!

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir