Amsterdam’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Amsterdam'da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler 1

Amsterdam’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Hollanda’nın başkenti sayılan Amsterdam ülkenin batısında Kuzey Hollanda bölgesinde yer alır. Özgürlükler şehri olarak da bilinen Amsterdam’da gezilecek çok yer vardır.

  1. Dam Meydanı

Napolyon burayı işgal ettiğinde şehir yönetimine bu meydanda el koymuştur. Şehrin merkezi konumunda yer alan Dam meydanında kraliyet sarayı bulunmaktadır. Eskiden belediye binası olarak da kullanılmış olan bina turistlerin en çok uğradığı yerlerden birisidir.

  1. Madam Tussauds Müzesi

Dam meydanında yer alan müze balmumu heykelleriyle ünlü bir ziyaret merkezidir. Yaklaşık 20 avroya ziyaret edebileceğiniz bu müzede Hollanda tarihinde ünlü olan kişilerin ve dünyada tanınmış sanatçıların, kişilerin heykelleri yer almaktadır.

  1. Rijkmuseum Devlet Müzesi

Orta çağdan günümüze kadar olan baskı, fotoğraf, tablo tarzı eserlerin sergilendiği müze Hollanda’nın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.

  1. Anne Frank Evi

Kanal kenarında yer alan evde iki Yahudi aile 2 yıl boyunca bu evin gizli bir bölmesinde, Nazilerden saklanarak yaşamayı başardı. Bir ihbar üzerine yakalanan aile toplama merkezine götürülmüştür. Öldüğünde 15 yaşında olan Anne, bu evdeyken bir günlük tutmuştur. Turistlerin bu evde en çok merak ettiği şey de bu günlüktür.

  1. Van Gogh Müzesi

Vincent Van Gogh‘a ait eserlerin sergilendiği müzede 19. yy’a ait başka eserler de sergilenmektedir. Van Gogh Müzesi’nin en ilgi çeken yönü ise farklı bir mimari anlayışıyla inşa edilmiş olmasıdır.

  1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam şehri içinde tıpkı Venedik‘te olduğu gibi kanallar bulunmaktadır. Bu kanallarda seyahat edebilmek mümkündür. Seyahat sırasında Amsterdam‘ın eski tarihi evleri de görülmektedir.

  1. Yel Değirmenleri

Hollanda yel değirmenleriyle ünlü bir ülkedir. Amsterdam şehir merkezinde bile 8 yel değirmeni bulunmaktadır. Dam Meydanı‘na sadece 15 dakika yürüme mesafesinde olan De Otter yel değirmeni bunlardan sadece bir tanesidir.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir