Acil Servis Hangi Hastalıklara Bakar ? Hangi Hastalarla İlgilenir ?

Acil Servis Hangi Hastalıklara Bakar?

Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve araştırma hastaneleri gibi profesyonel kuruluşlar tarafından sunulan acil servis desteği, insan hayatı açısından önem teşkil ediyor. Kaza, ani yaralanma ve travma gibi durumlarda kişiye acil müdahale yapılması gerekebiliyor. Nöbetçi sağlık çalışanları ile hizmet veren servisler, çoğu zaman hayat kurtarıcı oluyor. Peki, acil servis hangi hastalıklara bakar?

Öncelikle şunun ayrımına varılması gerekiyor; acil servis, bir poliklinik değildir. Yani acil serviste muayene olabileceğiniz doktorun kendi branşı farklı olabilir. Eğer hastalığınızı biliyorsanız uygun doktora görünmeniz gerekiyor. Yani belirli bir hastalık taşıyorsanız bu konuda uzman hekime danışmanız çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Hangi Durumlarda Acil Servise Gidilir?

Eğer gündelik işlerinizi yapamaz hale geldiyseniz ve hayati anlamda risk taşıyan bir durum yaşıyorsanız acil servise gitmeyi deneyebilirsiniz. Kalp krizi, solunum yetmezliği, kalp spazmı ve travma gibi tüm durumlarda en yakın acil servise başvurabilir ya da 112 acil durum hattını arayabilirsiniz. Boştaki ambulans size yönlendirilerek mümkün olduğunca hızlı tıbbi destek almanız sağlanacaktır.

Acil servis, ülkemizde insanların bu hizmeti yanlış kullanmalarından ötürü pek çok hastalığa bakar hale geldi. Grip, soğuk algınlığı, üşütme ve halsizlik gibi nedenlerden dolayı acil servisten tıbbi destek almanız mümkün. Ancak bu tıbbi desteğin hayati anlamda önem taşıyan kişiler için olduğunu bilmelisiniz.

Acil Servis Desteği

Acil servise başvurduğunuz takdirde pratisyen hekim, sizden belli başlı testler isteyebilir. Günümüzde en sık yapılan testler arasında kan, idrar ve röntgen yer alıyor. Hekiminiz, bu testlerin sonuçlarına bakması ve sizi muayene etmesi sonrasında en azından rahatlamanızı sağlayacak ilaçlar yazabilir. Bu ilaçları belirli bir süre kullanmanız ve en uygun zamanda konuyla ilgili uzman hekime başvurmanız önem teşkil ediyor.

Genellikle acil servise uğradığınızın ertesi günü uzman hekime başvurmanız tavsiye ediliyor. Zira alacağınız tedavi desteği daha çok rahatlatıcı ve günü kurtarıcı olacaktır. Donma, yüksekten düşme, elektrik çarpması, soğuk – ısı çarpması, ciddi yanıklar, göz yaralanmaları, zehirlenmeler ve yüksek ateş gibi durumlarda acil servise başvurmanız gerektiğini unutmayın.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir