3 Boyutlu Yazıcı Nedir? Çalışma Mantığı Nasıl İşler ?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

Alışılagelmiş yazıcılardan farklılaşan 3 boyutlu yazıcı, son yıllarda pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Popülerlik kazanan ve çoğu kişinin dikkatini çeken 3D yazıcılar, sektör bazında da belli başlı yenilikleri beraberinde getiriyor. Peki, ünlü teknoloji firmalarının da el attığı 3 boyutlu yazıcı nedir?

Temel olarak belirli bir materyalin oluşturulmasına dayanan 3 boyutlu yazıcı, farklı malzemeler kullanarak nesnenin meydana getirilmesini sağlıyor. Çizimlerini belirlediğiniz bir 3 boyutlu tasarımı, söz konusu yazıcı teknolojisi sayesinde kısa sürede oluşturabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir 3 boyutlu yazıcıya, malzemelere ve elbette ölçüm bilgilerine sahip olmanız gerekiyor. Kalan tüm işi, özel olarak tasarlanan cihaz yapıyor.

3 Boyutlu Yazıcı Çalışma Mantığı

Materyalleri belirlenen şekle sokan yazıcı, bunu yapabilmek için belirli bir şablona ihtiyaç duyuyor. Bu şablonu bilgisayarınıza indireceğiniz özel programlar vasıtasıyla hazırlayabilirsiniz. 3D yazıcı, hayalinizdeki tasarımı profesyonel bir biçimde ortaya çıkartmanıza imkan tanıyor. Kişinin yaratıcılığını konuşturmasına imkan tanıyan yazıcılar, ayrıca profesyonel olarak çeşitli sektörlerde de varlık gösteriyor.

Özellikle son 10 yılda büyük yol kat eden 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, inşaat, otomotiv, tıp ve eğitim gibi konularda kullanılabiliyor. 3D yazıcıdan çıkartılan parçalar ile köprü inşa edildiğine rastlamak mümkün. Benzer durum otomotiv sektöründe de geçerli. Bazı otomobil devleri, yeni modellerinin parçalarını 3D yazıcılar yardımıyla üretiyor. Hızlı bir kullanım desteği sunan teknoloji, ayrıca efektif bir gelişim sağlıyor.

Belçika’da uygulanan işlemler neticesinde bir hastaya çene tasarlanmıştır. 3D yazıcı ile üretilen bu çene, yüzü hasarlı hastanın çok daha iyi görünmesine katkıda bulundu. Bu gibi gelişmeler, söz konusu teknolojinin ne denli geniş bir kullanım ağına yayılabileceğini gözler önüne seriyor. Doku gibi zorlu yapılarda dahi 3D yazıcı teknolojisine başvurmak mümkün.

0 Paylaşımlar

Sizin İçin Önerilenler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir